• Polecamy...

Jak wybrać okulary?

/

Dobrze dobrane okulary czy soczewki mogą gwarantować nam lepszy komfort widzenia i zahamują pogłębienie się wad refrakcji. Specjaliści ostrzegają jednak, by nie kupować okularów z własnego niesprawdzonego źródła bez konsultacji. I nie będzie tutaj chodziło wyłącznie o okulary z bazaru, ale również takie z drogerii a nawet z apteki, jeśli nie będziemy mieli odpowiedniej lekarskiej konsultacji. Przede wszystkim pamiętajmy, że takie okulary nie są dopasowane do wady, a z drugiej strony nie będzie tak, że za 10 złotych kupi się dobre okulary. Oczywiście nie trzeba będzie kupować okularów za 800 złotych, ale dobre okulary to wydatek około 200 złotych.

Antyrefleks i fotochrom

Dużo będzie zależeć od wad wzroku. Pierwsza sprawa, nad którą będzie się trzeba zastanowić to czy będą to zwykłe okulary czy pocieniane. Tę drugą opcję warto będzie rozważyć gdy nasza wada będzie nieco większa. Soczewki będą bowiem grubsze im większa będzie wada. Te pocieniane są lżejsze i wiadomo, że nieco cieńsze. Ma to jednak cenę, ponieważ będą również droższe i dlatego nie zawsze będzie to konieczne, by takie kupować.

Druga sprawa to soczewki, które mają powłokę antyrefleksyjną, nie jest to już taka nowość na rynku, co za tym idzie cena będzie mniejsza niż kiedyś. Jak mówią specjaliści antyrefleksy to obecnie już całkowity standard. Co mogą nam dawać? Przede wszystkim dają komfort osobom pracującym przy komputerze oraz takim, które jeżdżą dużo samochodem. Szczególnie, gdy przeszkadza nam odbijające, oślepiając światło będzie to dobra powłoka, którą warto mieć do swojej dyspozycji. Antyrefleks będzie minimalizował ten problem odbijającego się światła.

Kolejna sprawa, która może być brana pod uwagę to także szkła fotochromowe. Same ciemnieją pod wpływem światła. Można tutaj mieć tak naprawdę połączenie szkieł, które będą jednocześnie miał charakter przeciwsłoneczny oraz korekcyjny. Przyciemnione szkła sprawią, że nie będziemy mrużyć oczu i lepiej można w ten sposób postrzegać otoczenie. Osoba, która większość czasu będzie spędzać na zewnątrz i chodzi w słońcu również będzie mogła je docenić. Niekiedy takie rozwiązania stosowane są już w przypadku szyb samochodowych, które specjalnie pokrywa się właśnie taką powłoką. Jeśli ktoś ma normalne soczewki trzeba pamiętać, że na słońcu należy chronić oczy tak samo jak naszą skórę. noszenie przeciwsłonecznych okularów to część profilaktyki zachorowań między innymi na zaćmę. Nie będzie to jednak chronić nas od choroby w 100%., ale mniejsze będzie ryzyko.

Może lepiej wybrać progresywne soczewki

Wiele mówi się obecnie o okularach progresywnych, czym są i kto będzie mógł je nosić? To przede wszystkim rozwiązanie polecane dla tych osób, które wymagają innej korekcji do normalnego funkcjonowania oraz innej do czytania. Najczęściej będą one stosowane w przypadku starczowzroczności, która pojawia się między innymi z wiekiem. Nie będzie trzeba dzięki nim nosić większej ilości okularów. Przeciwskazaniem do noszenia okularów z taką soczewką może być ukryty zez a także taki trwały, zaburzenie widzenia obuocznego, AMD, jaskra oraz zaćma. Należy się jednak liczyć z tym, że takie soczewki będą kosztowne i niestety ich przygotowanie wymaga między innymi dobrego sprzętu, dlatego przygotowanie ich wymaga między innymi dużych nakładów. Bez tego nie ma szans na takie właśnie dobre soczewki.

Dobrym rozwiązaniem są także soczewki kontaktowe, które mają progresywny charakter, do których na pewno dużo łatwiej będzie się przyzwyczaić. Dolna krawędź soczewki w naturalny sposób pod wpływem ruchów gałki ocznej będzie opierać się na dolnej powiece. Większy problem jest w momencie, gdy łączy się korekcję z astygmatyzmem. Takim osobom, trudniej będzie przyzwyczajać się do tego jak widzą. Można także przygotować specjalne okulary dla osób, które mają problemy z zezem.