• Polecamy...

Jak bezpieczne są soczewki kontaktowe?

/

Największym problemem związanym z soczewkami kontaktowymi nie są same urządzenia, ale ludzie, którzy je noszą. Badanie przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention w USA wykazało, że prawie milion wizyt u lekarza każdego roku jest związanych z infekcjami oczu wywołanymi przez soczewki.

Najpoważniejszą infekcją oka jest zapalenie rogówki, wywołane przez bakterie i inne organizmy, które atakują rogówkę - przezroczystą strukturę w kształcie kopuły w przedniej części oka. Badania sugerują, że infekcje pojawiają się, ponieważ ludzie ignorują porady optyków. Biorąc pod uwagę, że oczy są tak cenne, zaskakujące jest to, że 45% ludzi nie myje rąk przed założeniem lub zdjęciem soczewek. Inne badania pokazują, że miesięczne soczewki kontaktowe są używane przez półtora raza dłużej niż jest to zalecane. Dwutygodniowe soczewki jednorazowe są używane ponad dwa i pół razy dłużej niż powinny.

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, a miękkie kontakty są zazwyczaj pakowane w małe sterylizowane pojemniki wypełnione płynem, który z czasem (stąd data ważności) może ulec zanieczyszczeniu. Profesor Roger Buckley, zastępca dyrektora Vision and Eye Research Unit na Anglia Ruskin University, twierdzi, że największą przyczyną infekcji jest noszenie soczewek na noc. Spanie z założonymi soczewkami zwiększa ryzyko infekcji rogówki dwudziestokrotnie. Rogówka jest pozbawiona tlenu, gdy soczewki są założone, a powieki zamknięte, co sprawia, że jest mniej skuteczną barierą chroniącą przed zarazkami. Ogólne ryzyko jest nadal niewielkie (3,5 na 10 000 osób noszących jednodniowe soczewki miękkie), ale zapalenie rogówki jest bolesne, może powodować płacz oczu i ślepotę. Czy zatem soczewki kontaktowe powinny być traktowane z większym szacunkiem?

Roztwór

Każda osoba nosząca soczewki kontaktowe powinna o nie dbać. Ręce powinny być umyte i dokładnie osuszone przed założeniem lub zdjęciem soczewek. Soczewki nigdy nie powinny mieć kontaktu z wodą jakiegokolwiek rodzaju, w tym z prysznicem. Woda może być bowiem zanieczyszczona przez organizmy Acanthamoeba, które przywierają do soczewek kontaktowych i powodują owrzodzenia rogówki. Przed pływaniem należy zdjąć soczewki lub założyć okulary wodoszczelne.

soczewki

Ślina i soczewki kontaktowe to żaden problem, ponieważ w Twoich ustach znajduje się mnóstwo bakterii, z którymi oko nie powinno się stykać. Podobnie, unikaj eyelinera, a tusz do rzęs nakładaj dopiero po założeniu soczewek.

Osoby używające soczewek twardych powinny wymieniać pojemniki przynajmniej co trzy miesiące, używać zalecanego płynu do soczewek kontaktowych i nigdy nie mieszać świeżego płynu ze starym.

Jeśli bolą Cię oczy, są zaczerwienione, zamglone lub masz jakiekolwiek wątpliwości, wyjmij soczewki i udaj się do lekarza. Zawsze miej okulary w pogotowiu.

Niektórzy ludzie kupują soczewki przez Internet, ale zawsze regularnie odwiedzaj optyka i uważaj na to, jakie soczewki wybierasz i jak je zakładasz.