• Polecamy...

Sygnały dymne: Związek między paleniem a chorobami oczu

/

Pięćdziesiąt lat, pół wieku lub 20 milionów - wszystkie trzy opisują przełomowy moment w historii zdrowia publicznego, który sprawił, że używanie tytoniu znalazło się w centrum uwagi. Od czasu opublikowania pierwszego raportu Surgeon General's Report on Smoking and Health w 1964 roku ponad 20 milionów Amerykanów zmarło z powodu powikłań związanych z paleniem tytoniu. Z tej okazji najwyższy krajowy urząd ds. zdrowia publicznego wydał 978-stronicowy raport, w którym częściowo uwzględniono ostrzeżenia optometrystów dotyczące powikłań ocznych wynikających z palenia papierosów.

Palenie a choroby oczu Od dawna optometria wie, że palenie nie tylko naraża oczy na działanie poważnych substancji drażniących w postaci szkodliwych chemikaliów, ale także ściśle koreluje z rozwojem chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Z drugiej strony, wiedza społeczeństwa na temat tego związku pozostaje dość ograniczona.

Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym powodują zwężenie naczyń krwionośnych, ograniczając przepływ krwi i ilość tlenu do oka. Z czasem dym papierosowy może uszkodzić komórki oka, a długotrwałe narażenie na jego działanie nie daje komórkom szansy na wyleczenie się, zgodnie z raportem Chirurga Generalnego.

Badania szacują, że u palaczy ryzyko rozwoju AMD wzrasta co najmniej dwukrotnie, a jednocześnie zwiększa się ryzyko rozwoju zaćmy.

W raporcie z okazji 50. rocznicy powstania raportu Surgeon General, zatytułowanym "The Health Consequences of Smoking: 50 Years of Progress" (Konsekwencje zdrowotne palenia tytoniu: 50 lat postępu), stwierdzono, że wyniki badań przeprowadzonych od czasu raportu Surgeon General z 2004 roku na temat palenia tytoniu wzmocniły dowody na istnienie związku między paleniem tytoniu a AMD. Chociaż wydaje się, że rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zachorowania na AMD, nadal pozostaje ono wyższe niż u osób, które nigdy nie paliły, nawet kilkadziesiąt lat po rzuceniu palenia.

W raporcie stwierdzono: "Rola palenia tytoniu w wywoływaniu zaawansowanego AMD, którego skutkiem jest utrata wzroku, jest istotnym problemem zdrowia publicznego i ważnym zagadnieniem klinicznym w Stanach Zjednoczonych ... ponieważ palenie tytoniu powoduje zarówno zaćmę jądrową, jak i AMD, ważne jest, aby okuliści, optometryści i inni świadczeniodawcy opieki zdrowotnej oceniali status palenia tytoniu swoich pacjentów i zajmowali się tym problemem".

Wysyłanie wiadomości do domu Raporty zdrowotne pomagają ustawić scenę dla zrozumienia przez społeczeństwo, w jaki sposób wybór stylu życia wpływa na ich ogólne samopoczucie, ale dostawcy usług zdrowotnych - współdziałając na poziomie osobistym - są tymi, którzy naprawdę doskonalą wiadomość o działaniach pacjentów.

Daniel Bintz, O.D., członek AOA Health Promotions Committee, twierdzi, że zmiany w opiece zdrowotnej wymagają, aby optometryści zadawali pytanie dotyczące stylu życia: "Czy używa Pan/Pani wyrobów tytoniowych?" i zapewniali opcje skierowań dla osób pragnących rzucić palenie.

Ponieważ jest to obszar, za którym mocno się opowiada, dr Bintz opracował kilka programów, aby pomóc lekarzom POZ w dalszej rozmowie na temat palenia. Jeden z takich programów zachęcał paraoptometrów do podkreślania konsekwencji palenia wśród nastolatków - grupa wiekowa, która zaczyna używać soczewek kontaktowych mniej więcej w tym samym czasie, w którym rozważa używanie tytoniu.

"Podkreślaliśmy, że duszności powodują obniżenie zdolności sportowych, cuchnący oddech, cuchnące ubrania, podrażnienie oczu spowodowane dymem oraz zanieczyszczenie soczewek kontaktowych nikotyną i resztkami dymu na palcach" - mówi dr Bintz. "Przeprowadziliśmy testy przed i po i okazało się, że ponad 90 procent nowych użytkowników soczewek kontaktowych nie wiedziało, że palenie tytoniu może prowadzić do ślepoty".

Ostatecznie sukces ten doprowadził do stworzenia broszury "Eye See Tobacco Free", dostępnej wraz z innymi materiałami w AOA Marketplace.

Odnosząc się do raportu surgeona generalnego, dr Bintz mówi, że chciałby uzyskać więcej informacji na temat związku między używaniem tytoniu a ślepotą. Lekarze POZ mogą jednak wykorzystać te informacje jako okazję do dalszych rozmów na temat zaprzestania palenia tytoniu.

"Omawiając kwestię rzucenia palenia z dorosłymi oraz profilaktykę u nastolatków i młodzieży, lekarz i personel wykazują troskę nie tylko o zdrowie oczu, ale także o zdrowie ogólne" - stwierdza.