• Polecamy...

Fakty i mity o soczewkach kontaktowych

/

soczewki kontaktoweWokół soczewek kontaktowych narosło bardzo wiele mitów. Postaramy się je wyjaśnić. Dzięki temu może Ty też zdecydujesz się je nosić.

zdejmowanie soczewek

1. Noszenie soczewek kontaktowych jest niewygodne

To często powtarzany mit o tych szkłach. Może tak było kiedyś. Dzisiaj jednak soczewki zupełnie się zmieniły. Do ich produkcji używane są zupełnie inne materiały niż jeszcze kilka lat temu. Współczesne soczewki są elastyczne, miękkie i cienkie. Do tego są w stanie zatrzymywać wilgoć, co sprawia, że nosi się je wyjątkowo komfortowo. Są wykonywane z wysokiej jakości surowców, ich konstrukcja została tak przemyślana, aby mogły się idealnie dopasować do kształtu gałki ocznej.

2. Nie włożę sobie niczego sztucznego do oka

Tak reagują osoby, które nigdy nie próbowały nosić soczewek kontaktowych. Jest to naturalna reakcja, która jednak szybko znika. Decydując się na noszenie soczewek, po raz pierwszy założymy je pod okiem specjalisty, który nie tylko nauczy nas je zakładać, ale także zdejmować we właściwy sposób.

3. Soczewki wywołują infekcje oczu

To kolejny często powtarzany mit. Soczewki jako takie nie są odpowiedzialne za infekcje. Jeśli do nich dojdzie to tylko dlatego, że zapomnimy o ich regularnym dezynfekowaniu, o tym, że trzeba je często wymieniać.

4. Noszenie soczewek jest szkodliwe

Biokompatybilność to jedna z cech soczewek kontaktowych. Produkuje się je z takich materiałów, które nie powodują żadnych problemów, kiedy zetkną się z ludzką tkanką. Mają kształt zbliżony do naturalnego kształtu rogówki, a materiał, z którego je wykonano przepuszcza potrzebną oczom ilość tlenu. Właściwa pielęgnacja soczewek, regularna wymiana, ale także ich prawidłowe dobranie sprawiają, że są one całkowite bezpieczne.

zakładanie soczewek kontaktowych

5. Oczy nie mogą oddychać w soczewkach

To mit, który nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Są wykonane z takiego materiału, który zapewnia dostęp tlenu do rogówki. Jaką ilość tlenu dostarczymy rogówce zależy od tego, czy z soczewek korzystamy tylko w ciągu dnia, czy także nocą. Dlatego muszą zostać dobrane przez specjalistę.