• Polecamy...

Soczewki kontaktowe - co robić, a czego unikać

/

Specjaliści zauważyli wzrost liczby infekcji oczu wśród użytkowników soczewek kontaktowych i ostrzegają ich, aby zachowali szczególną ostrożność. Bakterie, grzyby i mikroorganizmy mogą przywierać do soczewek kontaktowych i powodować ból, podrażnienia i poważne uszkodzenia. Oto niektóre z zagrożeń oraz zalecenia i przeciwwskazania:

Nie śpij z założonymi soczewkami

Jeśli Twój optyk nie zalecił Ci tego, złym pomysłem jest pozostawianie soczewek kontaktowych włożonych do łóżka. Większość soczewek kontaktowych nie jest do tego przystosowana, a przedłużone noszenie może pogorszyć stan rogówki - przezroczystej zewnętrznej powłoki oka, przez co staje się ona bardziej podatna na infekcje.

Nie bierz prysznica ani nie pływaj w soczewkach

Bakterie przenoszone przez wodę i inne insekty, mogą przyczepić się do soczewek kontaktowych podczas pływania i spowodować infekcję. Jeśli chcesz pływać z soczewkami kontaktowymi, używaj ściśle przylegających okularów pływackich, aby chronić oczy.

Czyść swoje soczewki prawidłowo

Aby zdezynfekować soczewki, mocz je w roztworze w pojemniku do przechowywania przez zalecany okres czasu.
Nigdy nie używaj ponownie roztworu dezynfekującego ani nie uzupełniaj go. Musi on zostać wyrzucony i zastąpiony świeżym roztworem za każdym razem, gdy soczewki są przechowywane.
Używaj wyłącznie płynów pielęgnacyjnych zalecanych przez Twojego specjalistę.

Soczewki kontaktowe


Codziennie płucz pojemnik do przechowywania soczewek, po użyciu pozostaw go otwartego do wyschnięcia, a następnie wymieniaj go co miesiąc.
Co tydzień czyść pojemnik do przechowywania soczewek, używając czystej szczoteczki do zębów i płynu do soczewek kontaktowych.
Upewnij się, że Twoje ręce są czyste. Umyj, wypłucz i wysusz ręce przed kontaktem z soczewkami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się paskudnych zarazków.

Nie zostawiaj ich do namoczenia w szklance wody

Może być kuszące, aby pójść na skróty, zwłaszcza jeśli jesteś poza domem i zapomniałeś zabrać ze sobą zestaw do czyszczenia soczewek. Ale nie rób tego. Woda z kranu nadal może być źródłem bakterii szkodliwych dla oczu.
Ślina nie jest higienicznym sposobem czyszczenia lub nawilżania soczewek.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas ich zakładania i zdejmowania

  • Uważaj, aby nie złapać paznokciem soczewki lub oka.
  • Nie mieszaj prawej i lewej soczewki; wyrób sobie nawyk zakładania i zdejmowania najpierw tej samej soczewki.
  • Zanim włożysz soczewki, sprawdź czy nie są uszkodzone lub czy nie są na zewnątrz. Soczewka powinna mieć kształt miseczki. Jeśli jest odwrócona do wewnątrz, będzie miała kształt spodka, z krawędziami skierowanymi na zewnątrz.
  • Przepłucz soczewkę solą fizjologiczną lub płynem pielęgnacyjnym i umieść ją na czubku palca wskazującego dominującej ręki.
  • Pociągnij dolną powiekę w dół środkowym palcem dominującej ręki, drugą ręką unieś górną powiekę i delikatnie umieść soczewkę na oku bez mrugania.
  • Kiedy soczewka jest już na oku, zamknij powoli oko i mrugnij delikatnie kilka razy, aż soczewka zacznie czuć się komfortowo.
  • Aby zdjąć miękkie soczewki, trzymaj podbródek w dole i patrz w górę.
  • Rozdziel powieki w taki sam sposób jak poprzednio i przesuń soczewkę kontaktową w dół na białko oka. Następnie delikatnie ściśnij soczewkę kciukiem i palcem wskazującym. Nigdy nie używaj paznokci.
  • Aby usunąć twarde soczewki, umieść środkowy i serdeczny palec przy zewnętrznym kąciku oka i pociągnij powieki w kierunku ucha. Mrugnij - soczewka powinna wyjść.
  • Zutylizuj lub przechowuj soczewki w odpowiedni sposób.

Co zrobić, jeżeli moje oko jest zaczerwienione lub mam dziwne uczucie?

Nigdy nie ignoruj problemów lub dyskomfortu. Zdejmij soczewkę kontaktową i zasięgnij porady lekarza.