• Polecamy...

Co to jest jaskra?

/

Jaskra jest chorobą oka, w której ciśnienie płynu w oku wzrasta - jeśli nie jest leczona, pacjent może stracić wzrok, a nawet oślepnąć. Choroba dotyka zazwyczaj obojga oczu, chociaż jedno z nich może mieć bardziej nasilone oznaki i objawy niż drugie.

W przedniej części oka znajduje się niewielka przestrzeń zwana "komorą przednią". Przezroczysta ciecz przepływa do i z komory przedniej, płyn ten odżywia i kąpie pobliskie tkanki. Jeśli pacjent cierpi na jaskrę, płyn nie jest odprowadzany prawidłowo - zbyt wolno - z oka. Prowadzi to do gromadzenia się płynu, a ciśnienie wewnątrz oka wzrasta. Jeżeli ciśnienie to nie zostanie obniżone i kontrolowane, nerw wzrokowy i inne części oka mogą ulec uszkodzeniu, co prowadzi do utraty wzroku.

Istnieją dwa główne rodzaje jaskry: jaskra z otwartym kątem przesączania i jaskra z zamkniętym kątem przesączania (zamknięcie kąta przesączania). Płyn w oku przepływa przez obszar pomiędzy tęczówką a rogówką, skąd wydostaje się przez siateczkę beleczkowania - "kąt" odnosi się do tego obszaru. Siateczka trabekularna zbudowana jest z gąbczastej tkanki wyścielonej trabekulocytami. Płyn odpływa do zestawu rurek, znanych jako kanał Schlemm'a, z którego wypływa do układu krwionośnego.

badanie

Jaskra z zamkniętym kątem przesączania (ostra jaskra z zamknięciem kąta przesączania) może pojawić się nagle, a pacjent często doświadcza bólu i szybkiej utraty wzroku. Na szczęście, objawy bólu i dyskomfortu skłaniają chorego do szukania pomocy lekarskiej, co skutkuje szybkim leczeniem, które zazwyczaj zapobiega trwałym uszkodzeniom.

Jaskra pierwotna otwartego kąta (jaskra przewlekła) - postępuje bardzo powoli. Pacjent może nie odczuwać żadnych objawów, nawet niewielka utrata wzroku może pozostać niezauważona. W tym typie jaskry wiele osób nie otrzymuje pomocy medycznej, dopóki nie dojdzie do trwałych uszkodzeń.

Jaskraniskiego ciśnienia - jest to kolejna forma, której eksperci nie do końca rozumieją. Nawet jeśli ciśnienie w oku jest prawidłowe, nadal dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Być może nerw wzrokowy jest nadwrażliwy lub w naczyniu krwionośnym zaopatrującym nerw wzrokowy znajduje się miażdżyca.

Jaskra pigmentowa - ten typ zwykle rozwija się w okresie wczesnej lub średniej dorosłości. Ziarna pigmentu, które powstają z tylnej części tęczówki, są rozproszone w obrębie oka. Jeśli granulki te nagromadzą się w siateczce beleczkowej, mogą utrudniać przepływ płynów w oku, prowadząc do wzrostu ciśnienia w oku. Bieganie i niektóre inne sporty mogą rozluźnić granulki, które dostają się do siateczki beleczkowej.

Jaskra nazywana jest cichym złodziejem wzroku.

Jaskra pierwotna - oznacza to, że nie wiemy, co było jej przyczyną.

Jaskra wtórna - stan ten ma znaną przyczynę, taką jak atumor, cukrzyca, zaawansowana zaćma lub stan zapalny.

Jakie są oznaki i objawy jaskry?

Objaw to coś, czego doświadcza osoba cierpiąca i co opisuje, np. ból, natomiast znak to coś, co inni mogą zidentyfikować, np. wysypka lub obrzęk.

Oznaki i objawy pierwotnej jaskry z otwartym kątem przesączania i ostrej jaskry z zamknięciem kąta przesączania są zupełnie inne.

Oznaki i objawy pierwotnej jaskry z otwartym kątem przesączania

- Następuje stopniowa utrata widzenia peryferyjnego. Prawie zawsze dotyczy to obojga oczu.

- W zaawansowanych stadiach, pacjent ma widzenie tunelowe.

Oznaki i objawy jaskry z zamkniętym kątem

- Ból oczu, zwykle silny

- Niewyraźne widzenie

- Bólowi oczu często towarzyszą mdłości, a czasami wymioty

- Światła wydają się mieć wokół siebie dodatkowe blaski przypominające aureolę

- Zaczerwienione oczy

- Nagłe, niespodziewane problemy z widzeniem, zwłaszcza przy słabym oświetleniu

Jakie czynniki ryzyka są związane z jaskrą?

Czynnik ryzyka to coś, co zwiększa ryzyko rozwoju danego stanu lub choroby. Na przykład, otyłość jest czynnikiem ryzyka dla cukrzycy typu 2 - osoby otyłe mają większe ryzyko zachorowania na cukrzycę.

- Starszy wiek - osoby powyżej 60 roku życia mają większe ryzyko rozwoju choroby. W przypadku Afroamerykanów ryzyko wzrasta w młodszym wieku.

- Pochodzenie etniczne - Azjaci wschodni, ze względu na płytszą głębokość komory przedniej, mają wyższe ryzyko rozwoju jaskry w porównaniu z osobami rasy kaukaskiej. Ryzyko to jest znacznie większe u Eskimosów. Osoby pochodzenia afroamerykańskiego są trzy do czterech razy bardziej narażone na rozwój choroby w porównaniu z białymi Amerykanami. Kobiety są trzykrotnie bardziej narażone na zachorowanie na jaskrę niż mężczyźni.

- Niektóre choroby i stany - osoby cierpiące na cukrzycę lub niedoczynność tarczycy mają znacznie większe szanse na rozwój jaskry.

- Urazy lub schorzenia oczu - niektóre urazy oczu, szczególnie te poważne, są związane z większym ryzykiem zachorowania na jaskrę. Odwarstwienie siatkówki, zapalenia oczu i guzy oczu mogą również powodować wystąpienie jaskry.

- Operacje oczu - niektórzy pacjenci, którzy przeszli operacje oczu mają wyższe ryzyko wystąpienia jaskry.

- Krótkowzroczność - osoby z krótkowzrocznością (krótkowzrocznością) mają większe ryzyko wystąpienia jaskry.

- Kortykosteroidy- pacjenci długotrwale przyjmujący kortykosteroidy mają zwiększone ryzyko rozwoju kilku różnych schorzeń, w tym jaskry. Ryzyko to jest jeszcze większe w przypadku stosowania kropli do oczu zawierających kortykosteroidy.

Diagnozowanie jaskry

Badanie ciśnienia w oku - lekarz używa tonometru, urządzenia, które mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe (ciśnienie wewnątrz oka). W rogówce umieszcza się środek znieczulający i barwnik, a następnie przytrzymuje się niebieskie światło przy oku, aby zmierzyć ciśnienie. Test ten może zdiagnozować nadciśnienie oczne, czynnik ryzyka jaskry z otwartym kątem.

Lekarz mierzy również grubość rogówki, ponieważ ma ona wpływ na to, jak interpretowane jest ciśnienie wewnątrz oka.

Gonioskopia - bada obszar, w którym płyn odpływa z oka. Pomaga określić, czy kąt między rogówką a tęczówką jest otwarty czy zablokowany (zamknięty).

Badanie perymetryczne - znane również jako badanie pola widzenia. Określa, w którym obszarze widzenia pacjent nie widzi. Pacjentowi pokazuje się sekwencję plamek świetlnych i prosi o ich zidentyfikowanie. Niektóre z tych punktów znajdują się w obszarze widzenia peryferyjnego; jest to część widzenia, na którą początkowo wpływa jaskra. Jeśli pacjent nie widzi tych peryferyjnych kropek, oznacza to, że doszło już do uszkodzenia wzroku.

Uszkodzenie nerwu wzro kowego - oftalmolog (lekarz okulista) używa instrumentów do oglądania tylnej części oka, co może ujawnić wszelkie niewielkie zmiany, które również mogą wskazywać na początek jaskry.

Jakie są możliwości leczenia jaskry?

Leczenie polega albo na poprawie przepływu płynu wewnątrz oka, albo na zmniejszeniu jego produkcji, a czasami na obu tych metodach. Uszkodzenia spowodowane przez jaskrę są nieodwracalne. Nawet sama choroba nie może być całkowicie wyleczona. Jednak regularne badania kontrolne i odpowiednie leczenie mogą znacznie spowolnić postęp choroby, a nawet zapobiec dalszej utracie wzroku.

- Krople do oczu - w większości przypadków początkowe leczenie obejmuje krople do oczu. Aby uzyskać najlepsze wyniki i zapobiec niepożądanym skutkom ubocznym, konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Przykłady kropli do oczu obejmują:

- Analogi prostaglandyn - leki te mają jako substancję czynną związki podobne do prostaglandyn. Zwiększają one odpływ płynu wewnątrz oka. U niektórych pacjentów może wystąpić zaczerwienienie i kłucie oczu, światłowstręt, obrzęk wokół krawędzi oka, a także ściemnienie tęczówki. Kolor powiek może również ulec zmianie i może wystąpić niewyraźne widzenie. Przykłady obejmują Xalatan (latanoprost) i Lumigan (bimatroprost).

- Beta-blokery - leki te zmniejszają ilość płynu produkowanego przez oko. U niektórych pacjentów mogą wystąpić problemy z oddychaniem, wypadanie włosów, zmęczenie, depresja, utrata pamięci, spadek ciśnienia krwi i/lub impotencja. Przykłady takich leków to timolol, betaksolol i metipranolol.Pacjentom z pewnymi schorzeniami płuc, takimi jak rozedma lub zapalenie oskrzeli, może zostać przepisany inny lek. Pacjentom chorym na cukrzycę, którzy przyjmują insulinę, również może zostać przepisany alternatywny lek.

- Inhibitory anhydrazy węglanowej - one również zmniejszają wytwarzanie płynu w oku. Efekty uboczne mogą obejmować mdłości, podrażnienie oczu, suchość w ustach, częste oddawanie moczu, mrowienie w palcach u rąk i nóg oraz dziwny smak w ustach. Przykłady obejmują brinzolamid i dorzolamid.

- Środki cholinergiczne - znane również jako środki miotyczne. Pomagają one w odpływie płynów z oka. Skutki uboczne mogą obejmować ból w oku i wokół niego, krótkowzroczność, zatkany nos, niektóre problemy trawienne, zwiększoną potliwość i/lub ślinotok, niewyraźne widzenie i ból wokół brwi. Przykłady obejmują pilokarpinę i karbachol.

Leki sympatykomimetyczne - zmniejszają produkcję płynu w oku, jak również zwiększają jego odpływ z oka. Przykładem jest dipivefrin, związek epinefryny (adrenaliny). U niektórych pacjentów mogą wystąpić bolesne i czerwone oczy. Upewnij się, że lekarz wie, czy cierpisz na choroby serca lub nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi).

Jeśli krople do oczu nie są wystarczająco skuteczne, lekarz może przepisać doustny inhibitor anhydrazy węglowej. Efekty uboczne są mniejsze, jeśli są one przyjmowane podczas posiłków. Początkowe działania niepożądane mogą obejmować mrowienie w palcach rąk i nóg oraz częste oddawanie moczu - jednak po kilku dniach zwykle ustępują. Znacznie rzadziej występuje również ryzyko wysypki, kamicy nerkowej, bólu brzucha, utraty wagi, impotencji, zmęczenia oraz dziwnego smaku podczas spożywania napojów gazowanych.

- Chirurgia - jeśli leki nie działają, lub jeśli pacjent nie może ich tolerować, interwencja chirurgiczna może stać się opcją. Celem operacji jest zazwyczaj obniżenie ciśnienia wewnątrz oka. Przykłady operacji mogą obejmować:

- Trabekuloplastykę - wysokoenergetyczna wiązka lasera jest używana do odblokowania zatkanych kanałów drenujących, ułatwiając odpływ płynu wewnątrz oka. Procedura ta prawie zawsze zmniejsza ciśnienie wewnątrz oka. Problem może jednak powrócić.

- Operacja filtrowania (wiskokanalostomia) - jeśli nic innego nie działa, w tym operacja laserem o wysokiej energii wiązki, pacjent może potrzebować zabiegu filtrowania, zwykle jest to rodzaj trabekulektomii. Chirurg tworzy otwór w białku oka i usuwa mały fragment siatkówki trabekularnej. Dzięki temu płyn oczny może wydostać się przez otwór.

- Implant drenujący (implant aqueous shunt) - ta opcja jest czasami stosowana u dzieci lub osób z jaskrą wtórną. Mała silikonowa rurka jest wprowadzana do oka, aby pomóc mu lepiej odprowadzać płyny.

- Ostra jaskra z zamknięciem kąta - ten stan jest traktowany jako nagły przypadek medyczny. Natychmiast podawane są leki obniżające ciśnienie. Zazwyczaj przeprowadza się zabieg laserowy, który tworzy maleńki otwór w tęczówce, umożliwiając przepływ płynów do siatkówki trabekularnej - zabieg ten nazywa się irydotomią. Nawet jeśli dotknięte jest tylko jedno oko, lekarz może zdecydować się na leczenie obu, ponieważ ten rodzaj jaskry często dotyka również drugie oko.