• Polecamy...

Ostrzeżenie na lato: zbyt dużo słońca może uszkodzić Twoje oczy

/

Piasek na stopach, ciepła letnia bryza: lato naprawdę nadeszło! Podczas najgorętszej pory roku ludzie często spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, co oznacza dłuższą ekspozycję na promienie słoneczne. Szkodliwe promienie ultrafioletowe (UV) mogą powodować poważne schorzenia oczu, takie jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Jeśli stan ten będzie się pogarszał, może prowadzić do ślepoty.

Aby chronić nasze oczy przed długotrwałym szkodliwym działaniem promieni słonecznych, Essilor, światowy lider w dziedzinie rozwiązań dla wzroku, rozpoczął kampanię "Seeing the World Better", mającą na celu promowanie zdrowego wzroku poprzez zapobieganie, ochronę i korekcję. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji oczu przed wyjściem na plażę tego lata:

- Używaj soczewek przeciwsłonecznych z filtrem E-SPF. Upał panujący w środku lata jest trzykrotnie większy niż w innych porach roku. Temperatura wzrasta z 35 do 37 stopni Celsjusza, co sprawia, że promienie UV są bardziej niebezpieczne dla naszych oczu. Aby zapobiec uszkodzeniu oczu, należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem E-SPF (Eye-Sun Protection Factor). E-SPF to obiektywny system oceny, który wskazuje ogólną ochronę Twoich soczewek przed promieniowaniem UV. Wartości te wahają się od 2 do 25 dla soczewek bezbarwnych i do 50+ dla soczewek przeciwsłonecznych. Im wyższy współczynnik E-SPF, tym wyższa ochrona przed promieniowaniem UV. Niestety, nie wszystkie soczewki, zarówno bezbarwne jak i barwione, mają taki sam poziom ochrony przed promieniowaniem UV.

słońce

- Niewiele osób wie, że przyciemniane okulary przeciwsłoneczne nie zawsze gwarantują odpowiednią ochronę dla oczu. Czasami, jasne soczewki mają więcej E-SPF niż te przyciemniane.

- Noś okulary do pływania. Według badania American Optometric Association (AOA) American Eye-Q®, 42 procent pływaków otwiera oczy podczas pływania w chlorowanej wodzie. Narażenie oczu na działanie chlorowanej wody w basenie może drastycznie zwiększyć szanse na zaczerwienienie lub podrażnienie. Aby temu zapobiec, używaj gogli, które ochronią Twoje oczy przed tą silną substancją chemiczną.

- Gogle mogą również uchronić Twoje oczy przed zakażeniem oczu spowodowanym niewłaściwym chlorowaniem basenów. Jeśli woda z basenu dostanie się do oczu, wypłucz je ciepłą wodą, aby zapobiec podrażnieniom lub chemicznemu zapaleniu spojówek. Jeśli ciepła woda nie załatwi sprawy, natychmiast skonsultuj się z okulistą, aby skutecznie wypłukać chemikalia za pomocą soli fizjologicznej lub miejscowo podawanych sterydów.

- Zgłoś się do okulisty. Zanim wyruszysz na letnią przygodę, skonsultuj się z okulistą, jak prawidłowo dbać o oczy i jakie zaufane marki soczewek optycznych zapewnią odpowiednią ilość filtra E-SPF.

Dbanie o oczy, zwłaszcza latem, jest naprawdę ważne. Szkodliwe promienie UV są wszędzie, więc oczy są zawsze narażone na ryzyko. Stosowanie się do tych prostych wskazówek dotyczących pielęgnacji oczu sprawi, że wielkie przygody na świeżym powietrzu będą jeszcze przyjemniejsze. Zanim więc wybierzesz się na plażę, pamiętaj o nałożeniu kremu z filtrem i załóż okulary przeciwsłoneczne.