• Polecamy...

Kilka słów o wybieraniu soczewek

/

jak dobrać soczewkiStandardowy podział soczewek pozwala wyróżnić tylko dwa rodzaje: twarde i miękkie. Pierwsze to soczewki jednodniowe, drugie można nosić o wiele dłużej. Czym się one różnią? Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru?

Soczewki kontaktowe twarde

Pierwsze soczewki tego typu wykonywane były z pleksiglasu. Materiał ten nie przepuszcza tlenu. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologi zaczęto korzystać z materiałów, które przepuszczają zarówno tlen, jak też inne gazy. Wykonuje się je na zamówienie pacjentów, nic więc dziwnego, że ich cena jest bardzo wysoka. Za ceną podąża jednak ich jakość, są trwałe, ich pielęgnacja jest bardzo prosta, a co najważniejsze doskonale poprawiają jakość widzenia.

Do ich wad należy niestety fakt, że do ich noszenia oczy muszą się przyzwyczaić, proces adaptacji oka do tych soczewek może wynieść nawet kilka dni. Soczewki twarde zalecane są do noszenia przez osoby, które cierpią na zespół suchego oka, ciężkie choroby okulistyczne, stożek rogówki lub astygmatyzm. Przylegają one do oka mniejszą powierzchnią niż miękkie, dlatego nie są polecane dla osób uprawiających sport.

Miękkie soczewki kontaktowe

Najwięcej osób wybiera właśnie ten rodzaj soczewek. Zbudowane z hydrożelu, specjalnego rodzaju tworzywa, które pod wpływem łez staje się elastyczne i miękkie. Łatwo się przyzwyczaić do ich noszenia, użytkownicy bardzo je sobie chwalą. Różnią się pomiędzy sobą stopniem uwodnienia, czy zawierają różną ilość wody. Im stopień uwodnienia jest większy, tym krócej można je nosić. Mała ilość wody sprawia, że spada przepuszczalność tlenu i innych gazów.

soczewki miękkieZe względu na okres noszenia można je podzielić na soczewki:

dzienne;

- tygodniowe;

- dwutygodniowe;

- miesięczne; 

- kwartalne;

- roczne.

Jakie soczewki wybrać?

Zdecydowanie polecane są soczewki, które trzeba systematycznie wymieniać. Im częściej będą wymieniane, tym ryzyko ewentualnego zakażenia będzie mniejsze. Źródła zakażenie nie da się w stu procentach wyeliminować nawet, kiedy będziemy je często oczyszczać. Wielodniowe soczewki miękkie można stosować podczas wyjazdów na urlop.