• Polecamy...

O soczewkach i okularach do pracy przed monitorem komputera

/

okulary korekcyjne w pracyOsoby, które dużo czasu spędzają przed monitorem komputera na pewno zadają sobie pytanie, czy są specjalne okulary do tego typu pracy. Z kolei osoby używające soczewek kontaktowych niepokoją się, czy praca w soczewkach nie stanowi dla nich zagrożenia.

Okulary korekcyjne

Osoby, które spędzają dużo czasu przed monitorem powinny zastanowić się nad zakupem specjalnych okularów ze szkłami pokrytymi antyrefleksyjną powłoką. Tego typu okulary mogą nosić zarówno osoby, które ze względu na wady refrakcji muszą używać szkieł korekcyjnych, jak również osoby bez tego typu wad. Dla tych ostatnich osób przeznaczone są tak zwane zerówki, czyli okulary ze szkłami o sile 0 dioptrii. Po tego typu okulary trzeba się wybrać do dobrego salonu optycznego. Dostaniemy w nich modele okularów, które między innymi będą chronić nasze oczy przed szkodliwym dla nich promieniowaniem UV.

Zaletą szkieł z powłoką antyrefleksyjną jest wyeliminowanie odblasków i odbić, które często tworzą się, kiedy do pracy przy komputerze używamy zwykłych szkieł. Do pracy przy komputerze nie można używać szkieł z powłoką fotochromową. Cechą charakterystyczną tych szkieł jest dostosowanie stopnia zaciemnienia do otoczenia. Dlatego używając ich przy komputerze możemy nieprawidłowo postrzegać barwy.

Soczewki kontaktowe

zespół suchego okaW przypadku osób pracujących przy komputerze soczewki kontaktowe nie są dobrym rozwiązaniem. Pracując przed monitorem znacznie rzadziej mrugamy, tym samym nasze oczy są znacznie mniej nawilżone, a osadzające się na rogówce zanieczyszczenia są rzadko usuwane. W efekcie pojawić się może zespół suchego oka. Przy tym zespole soczewki znacznie szybciej ulegają zużyciu.

Jeśli nie chcemy rezygnować z soczewek powinniśmy regularnie sięgać po sztuczne łzy, aby nawilżyć oczy. Niepokojącym objawem jest pieczenie oczu i ich zaczerwienienie. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak wyjąć soczewkę. Wyjętą soczewkę trzeba starannie wymyć używając płynu pielęgnacyjnego, a podrażnione oczy przepłukać i zastosować sztuczne łzy.