Zanim będziemy mieli kontakt z soczewkami należy bardzo dokładnie umyć ręce łagodnym mydłem i je wysuszyć. Zdejmujemy zawsze tę samą soczewkę jako pierwszą, ponieważ w ten sposób będzie można uniknąć pomylenia soczewek do lewego i prawego oka. Przed założeniem soczewki zawsze należy je wypłukać w płynie do soczewek. Jeśli używamy soczewek jednodniowych nie trzeba tego robić, ponieważ po użyciu od razu je wyrzucamy.
Zakładanie soczewek będzie wymagać pewnej wprawy, ale nie będzie szczególnie trudne. Umieszczamy soczewkę na czubku wskazującego palca i odciągamy powiekę oraz dolną część oka oraz nakładamy na oko. Patrzmy w tym czasie na wprost. Po włożeniu soczewki delikatnie wycofujemy palec i zamykamy powiekę ruszając następnie gałką oczną, tak by soczewka mogła się dobrze ułożyć.
Zdejmowanie soczewek:
Zanim będziemy zdejmować soczewki można użyć kropli nawilżających, dzięki którym będzie można zadbać o to, by nie było suchego oka, ponieważ to utrudni nam wyjęcie soczewki. Następnie umieszczamy palec na krawędzi soczewki i zsuwamy ją z oka. Delikatnie ściskamy co pozwoli na jej wyciągnięcie. Czynności powtarzamy dla jednego i trudnego oka.
Jeśli soczewki są wielodniowe należy dbać o ich odpowiednią pielęgnację, co będzie ważne dla zdrowia naszych oczu i komfortu ich noszenia. Warto zawsze dopytać naszego lekarza jak o soczewki dbać. Zawsze powinniśmy je umieszczać w płynie wielofunkcyjnym do soczewek, ponieważ dzięki temu uniknie się ich zniszczenia.
Pielęgnacja będzie miała wpływa na to, jak soczewki będą nam służyć. Przed nałożeniem zawsze należy przepłukać soczewki w płynie wielofunkcyjnym. Jeśli coś będzie nie tak z widzeniem można przed nałożeniem soczewkę delikatnie wyczyścić również używając do tego płynu wielofunkcyjnego, którym skrapiamy soczewkę i delikatnie koniuszkami palców pocieramy, co sprawi, że możliwe będzie usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Dbając o higienę powinniśmy równie często wymieniać także pojemnik, w którym soczewki będą trzymane, nie rzadziej niż na trzy miesiące.